top of page

הצד האפל של המשפט: "אי אפשר לשנות אף אחד"


המשפט "אי אפשר לשנות אף אחד" הוא נכון והוא אימרה שגורה בפי כל מטפלת, יועץ, מנטורית וכו' אך משיחות עם נשים רבות בקליניקה אני מגלה שעבורן משמעות המשפט הוא "אין בשביל מה להתאמץ, אין טעם לנסות אפילו, הוא לעולם לא ישתנה"

וכתוצאה מכך אין שום נקיטת פעולה, אלא קבלה פאסיבית או פסאדו פאסיבית של סיטואציה או התנהגות שגורמת לסבל וכאב.

זה נכון שלא ניתן לשנות אף אחד מלבד עצמנו אך זה לא אומר שאין באפשרותינו לשנות משהו שמפריע לנו או לכל הפחות לנסות.

אנחנו לא יכולות ויכולים לשנות אף אחד אחר אך אנחנו בהחלט יכולות לשנות את עצמנו, לשנות את ההתנהגות שלנו, לשבור את הדפוס הקיים, כמו ריקוד שאם אנחנו נשנה את הצעדים שלנו בן הזוג שלנו יהיה חייב לשנות את צעדיו גם כן, בהכרח, כתוצאה מכך.

כדי לעשות זאת אנחנו קודם כל צריכות לחשוב בצורה בהירה על מה אנחנו רוצות לשנות ומהם הרצונות שלנו.

עלינו להבין שכאשר נבצע את השינוי יהיו לכך השלכות וכדאי לנסות לצפות אותן מראש כדי לדעת האם נוכל לעמוד בכך ושהסיכון לא יהיה גדול מדי עבורנו.

בנוסף עלינו להבין שבכל פעם שננסה ליצור שינוי הצד השני יעשה ככל יכולתו כדי לשמור על הסדר הקיים ויפעיל צעדים נגדיים שינסו לבלום אותנו, כדי שנוכל לעבור בשלום מעל משוכה זו כדאי שגם את המהלכים הללו ננסה לצפות מראש.

ואני אתן דוגמא:

אשה שנמאס לה לנקות, לסדר, לבשל, לטפל בילדים ושבעלה הולך ובא מתי שחפץ ומבלגן כאוות נפשו.

בצעד הראשון שלה ליצירת השינוי היא אמרה לו בצורה נעימה ורגועה שהיא לא מתכוונת לקבל זאת יותר, שהיא נשחקת ומבקשת שהוא יתרום את חלקו ושהיא זקוקה לזמן לעצמה. הבעל הסכים.

אך למעשה שום דבר לא השתנה, הוא המשיך לבלגן והיא המשיכה לנקות אחריו, המעשים שלה לא תאמו את המילים שלה.

בשלב השני היא הודיעה לו שהיא תמשיך לנקות את הסלון והמטבח כי ניקיון חשוב לה אך שהיא תפסיק לבשל עבורו ולנקות את חדר העבודה שלו.

והפעם היא עמדה בזה, מה שגרם לו לבלגן עוד יותר, להעמיד אותה במבחן, היא עמדה בו עד שלבסוף הוא הבין והוא סידר ובישל לעצמו.

היא ביקשה ממנו לשמור על הילדים כדי שהיא תוכל לצאת עם חברה והוא סירב, אז היא פשוט הזמינה בייביסטר ודאגה לצאת פעמיים בשבוע לפעילויות שהיא נהנית מהן.

כשהוא התחיל לעשות זאת היא התחילה לבקר אותו על כך שהוא לא מנקה יסודי וטוב כמוה וכאן היא היתה צריכה ללמוד שכשהיא מבקשת לשנות את הדפוס הקיים היא צריכה לאפשר לו לעשות זאת בדרך שנוחה עבורו. אחרת הוא יפסיק לשתף איתה פעולה, שכן אם לא טוב שהוא לא עושה ולא טוב שהוא כן עושה מה עוד נותר לו לעשות?

ולכן עליה ללמוד לקבל אותו כפי שהוא עם יכולות הניקוי שלו.

תאמינו או לא המהלך הזה חיבר וקירב בין בני הזוג והוביל למהלכים נוספים שחיזקו את הזוגיות שלהם.

לשנות את הדפוס הקיים זה אף פעם לא קל

להשיג בהירות, למצוא את הקול הייחודי שלנו ולבטא אותו זה מהלך לא פשוט גם הוא אך הוא תמיד יהיה שווה את זה ויוביל לכך שנחיה את חיינו באותנטיות וחיבור לעצמנו.

זה מאמץ שראוי וכדאי לעשות כדי לחיות את חיינו כפי שאנחנו רוצות ורוצים לחיות אותם.

Komentarai


bottom of page