top of page

איך שורדים תקופות קשות?

נראה שהכל נהיה קשה

יש ריח של יאוש באוויר

חוסר אנרגיה, מוטיבציה ורצון


אולי גם אתם מבלים יותר זמן על הספה מול נטפליקס?

אולי אתם גם מבלים כל שניה פנויה בטלפון?

אולי גם אתם מודאגים רוב היום ומאפשרים לעצמכם לפעול על הטיס האוטומטי?


הזמנים האלה מאד לא פשוטים

חשוב שתדעו שאתם לא לבד

זו בהחלט תקופה קשה מאד

גם עבור מי שאולי ממשיך לשדר "עסקים כרגיל"


הנה כמה דרכים שהוכחו מדעית שיעזרו לנו בזמנים קשים:


  1. האם זה עושה לי טוב? האם הגלגול הבלתי פוסק בפיד עושה לכם טוב או שאתם מרגישים שאתם מבזבזים זמן יקר על מידע שרק מוריד אתכם למטה? אולי אתם מחוברים לחדשות כדי להרגיש מחוברים אך חשוב לשאול את עצמכם האם אתם מרגישים טוב יותר אחרי ההתעדכנות?


  1. זה בסדר להרגיש כל מה שאנחנו מרגישים, הדבר הכי חשוב שאנחנו יכולים לעשות כשאנחנו נשטפים ע"י רגשות קשים הוא לתת להם לשטוף אותנו. ולהגיד לעצמנו מה הרגש שאנחנו מרגישים עכשיו. מחקרים מראים שאנשים שנתנו תווית לרגשות שלהם בזמן שחוו אותם הקטינו את האמיגדלה (שהיא האזור במוח שאחראי על פחד).


  1. חבר אחד טוב- אלפי חברים בפייסבוק אינם שווי ערך לחבר אחד טוב שאפשר לסמוך עליו שיקשיב לנו בזמנים קשים ויהיה שם בשבילנו. התקשרו לחבר/ה הזאת כבר עכשיו.


  1. לבחור לראות את מה שכן יש ואת מה שכן עובד- גם בזמנים הקשים ביותר אני בטוחה שיש לפחות משהו אחד בחייכם שעושה לכם טוב גם אם זה משהו ממש קטן כמו לשמוע שיר שאתם אוהבים, להשכיב את הילדים לישון, למרוח מהקרם המשובח על הגוף אחרי מקלחת נעימה בסוף היום. ככל שנתרכז במה שטוב ואנחנו מעריכים בחיינו המשמעות שלו תגדל בעינינו. כי על מה שאנחנו בוחרים להתמקד זה מה שהמוח שלנו חושב שהכי חשוב. מה תרצו שיתפוס יותר מקום בחייכם הדברים הנעימים והטובים או הפחדים, הייאוש והתסכול?


  1. 5 דברים טובים ביום - בהקשר של הסעיף הקודם -אם בכל יום נמנה חמישה דברים קטנים שקרו לנו ואנחנו מודים עליהם, אלה לא צריכים להיות הדברים הגדולים והמהותיים אלא דברים ספציפיים שקרו היום. כמו: רקדתי לשיר שאני אוהבת, שמעתי פודקאסט טוב, הבן שלי הצחיק אותי. ככל שנתרכז במציאה של 5 דברים טובים כל יום כך נהיה יותר ערניים כדי למצוא אותם בזמן אמת, כדי שנוכל לכתוב לנו אותם בסוף היום. נעשו אינספור מחקרים על הכרת תודה שהתוצאה חד מכולם הינה חד משמעית - הכרת תודה גורמת לנו להיות מאושרים יותר.


  1. לעזור למישהו אחר - הדרך הכי מהירה להרגיש אושר היא לעשות משהו בשביל מישהו אחר. זה נאמר כבר בתורה, כל התורה על רגל אחת היא" "ואהבת לרעך כמוך" וזה מוכח גם מדעית. גם אם נעשה משהו קטן כמו לתת למישהו לעקוף אותנו בתור, לעזור למי שיש לו קצת פחות מזל מאיתנו, נקשיב למישהו שעובר תקופה קשה. כשאנחנו עוזרים לאחרים אנחנו בעצם מעניקים מתנה עצומה לעצמנו - מתנת האושר.


הרבה אנשים אומרים לאחרונה שהם רק רוצים ששנת 2020 תסתיים, שהם יעשו הכל כדי למשוך עד אז.


אני לא חושבת שזו אסטרטגיה מוצלחת במיוחד.

זה הזמן שיש לנו, כאן ועכשיו, שום דבר חוץ מהרגע הזה לא מובטח לנו.

ולכן דווקא עכשיו, כשמאתגר, רע וקשה זו צריכה להיות ההזדמנות שלנו לבחון את היכולות שלנו ולהוכיח לעצמנו. שגם אם כל מה שיש לנו זה ענף בודד עם עלה צהוב אחד באמצע מדבר צחיח אנחנו בוחרים להשקות אותו, להזין אותו ולאהוב אותו בדיוק כפי שהוא, צנוע ומסוגל עם כל מה שיש לנו.
bottom of page